.....WITAM CIĘ RADOŚNIE W WIBRACJACH MIŁOŚCI, SZCZĘŚCIA I OBFITOŚCI.....

Kochaj i akceptuj siebie w każdym wieku. Każdy moment życia jest dobry.

Wigilia Bożego Narodzenia - 12 potraw


Wigilia Bożego Narodzenia. Pierwsza gwiazdka na niebie. Stół z białym obrusem, a pod obrus wkładamy trochę sianka. Potraw dwanaście, a  jedna z nich powinna mieć w składzie mak oraz talerz dla niespodziewanego gościa. Płatki śniegu za oknem......

Wigilia Bożego Narodzenia, wigilia świąt Bożego Narodzenia - wieczerza wigilijna, (z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać) dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.

Siano pod obrusem
Symbol ubóstwa, w jakim narodził się Jezus. Kiedyś całe stoły słano sianem. Na nie kładło się obrus i posypywało zbożem. Na wschodzie i południu Polski słomą pokrywano całą podłogę. 

Opłatek 
Opłatek symbolizuje pojednanie i miłość do bliźniego. Nazwa tego pokarmu wzięła się od łacińskiego słowa "oblatum", które oznacza "święcony chleb". Jezus - jest "Chlebem Życia"

Ryba
Symbol płodności, życie rodzące się na nowo. W symbolice chrześcijańskiej  ryba stała się symbolem Jezusa i chrztu z wody a więc nowego życia. Starogreckie słowo "Ichthys" ("ryba") jest akrostychem od: "Iesous Christom Theou Hyios Soter" co znaczy "Jezus Chrystus Syn Boży Zbawca".

Grzyby
Dla Egipcian grzyby były pożywienie magicznym, Spozywano je aby kontaktowac się ze zmarłymi. Oprócz kontaktu z przodkami, mają ze sobą przynieść także obwitość i dobrobyt. 

Pierniki
Pierniki miodowe składano w ofierze bogom. Ich kształt również ma znaczenie np. 
- Koła symbolizują słońce i radość.
- Dzwoneczki mają odpędzać złe duchy. 
- Choinki zwiastować płodność, 

Miód 
Miód jest kojarzony ze światem bogów i dobrobytem. Miód ma też moc chronienia od złego. Zjedzony w czasie Wigilii miał zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych i dostatek. 

Orzechy 
Orzech włoski miał przysparzać mądrości a  laskowy był symbolem pojednania.

Potrawy z grochu i kapusty
Zgodnie z wierzeniami ludowymi, dodawały siły i zdrowia.

Choinka 
Drzewko świerku lub jodły, naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia

Szopka bożonarodzeniowa
Makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka może mieć formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Mędrców, pasterzy, a także bydło - wół i osioł i owce, Gwiazda Betlejemska, Anioły.

Liczba dań 
Początkowo wierzono, że tylko nieparzysta liczba może przynieść szczęście. Podawano nieparzystą ilość dań, np. jedenaście lub dziewięć. Potem jednak ustalono liczbę 12, czyli tyle, ile jest miesięcy w roku. Dla naszych przodków liczba 12 była szczęśliwa i oznaczała bogactwo. 
Na wieczerzę składającą się z dwunastu potraw mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Ludzie biedniejsi w Wigilię spożywali siedem lub dziewięć potraw - które symbolizowały siedem dni tygodnia i dziewięć chórów anielskich. Dziś 12 potraw kojarzone jest głównie z biblijną liczbą apostołów. Pamiętajcie, że należy spróbować każdego dania po trochu, tak, by w przyszłym roku w naszym domu niczego nie zabrakło. 

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerzę rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd.

Pasterka
W nocy, najczęściej o północy, w kościołach rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Kolorem liturgicznym w okresie Bożego Narodzenia jest kolor biały.Aby światło choinki – symbolu radości z narodzenia Jezusa,
oświetlało zawsze Wasze życie i pozwalało odnaleźć właściwą drogę.
Nadziei – by nie opuszczała,
radości – by rozweselała,
miłości – by obrodziła,
dobroci – by zawsze była.

Życzy z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Piotr serafjogin+Izabela Serenity


DIETY DLA ZDROWIA - SPRZĘT POMOCNY W TWOJEJ KUCHNI

DIETY dla ZDROWIA

PRODUKTY PRZYDATNE W TWOJEJ DIECIE