.....WITAM CIĘ RADOŚNIE W WIBRACJACH MIŁOŚCI, SZCZĘŚCIA I OBFITOŚCI.....CO TO JEST PRANAYAMA ?


Pranayama jest to nauka o kontroli oddechu. Jej nazwa pochodzi od sanskryckich słów:Prana które można tłumaczyć jako energia życiowa, oddech
Yama oznaczające dyscyplinę, kontrolę czyli cały zwrot Pranayama oznacza kontrolę oddechu, kontrolę energii życiowej.

Oddychamy cały czas bez przerwy zwykle nie zwracamy uwagi na ten proces i robimy go podświadomie. Jednak kiedy chcemy, możemy sterować oddechem, świadomie go przyśpieszać, albo spowalniać. Oddech jest procesem z pogranicza naszej świadomości i podświadomości, dlatego oddychanie ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale i umysł.

Niestety często zapominamy o oddechu, przez co robi się on płytki i nierównomierny, oddychamy tylko mało powierzchnią płuc, a pozostała, której nie używamy przez wiele lat, zaczyna powoli zmniejszać się i zamierać. To powoduje spadek wydolności organizmu, mniejszą ilość energii i zmęczenie.

Nierównomierny i płytki oddech źle wpływa również na stan naszego umysłu. Następnym razem, kiedy się zestresujesz, zdenerwujesz, albo będziesz po prostu w złym nastroju zatrzymaj się na moment, zaobserwuj swój oddech i zauważ jaki jest co się z nim dzieje a potem zacznij oddychać równomiernie i głęboko. Potem znowu zastanów się w jakim jesteś stanie. Zobaczysz, że to pomaga i poprawia stan naszego umysłu. A teraz wyobraź sobie jakby to było, gdybyśmy cały czas oddychali miarowo i głęboko, gdybyśmy mogli przyzwyczaić ciało do takiego oddechu Między innymi temu służy pranayama. Pranayama ma większe znaczenie niż czysto fizjologiczne. Pranayama jest ważnym narzędziem wykorzystywanym w jodze do uspokajania rozbieganego umysłu.

Pranayama to sztuka, która wypracowała techniki świadomego, rytmicznego i intensywnego poruszania i rozszerzania narządów oddechowych. Jest to proces składający się z długiego, ciągłego i delikatnego strumienia wdechu (puraka), wydechu (recaka) i zatrzymania oddechu (kumbhaka). Puraka pobudza organizm; recaka wyrzuca na zewnątrz zanieczyszczone powietrze i toksyny; kumbhaka rozprowadza energię po całym ciele. Do ruchów płuc i klatki piersiowej zalicza się rozszerzenie w poziomie (dairhya), podnoszenie w pionie (aroha) i rozszerzanie po obwodzie (visalata).

Zdyscyplinowanie oddechu pomoże  skoncentrować umysł i pozwoli mu osiągnąć doskonałe zdrowie i długowieczność Pranayama nie jest nawykowym, automatycznym oddychaniem koniecznym do utrzymania ciała przy życiu. Przy zastosowaniu jej precyzyjnych technik następuje obfity pobór tlenu do organizmu, dzięki któremu w ciele ćwiczącego zachodzą subtelne zmiany chemiczne. Praktyka asan usuwa przeszkody powstrzymujące swobodny przepływ prany, a praktyka pranayamy reguluje jej przepływ w całym ciele. Reguluje ona także myśli, pragnienia i czyny sadhaki, daje mu równowagę i potężną siłę woli niezbędną do tego, by zostać panem samego siebie.

DIETY DLA ZDROWIA - SPRZĘT POMOCNY W TWOJEJ KUCHNI

DIETY dla ZDROWIA

PRODUKTY PRZYDATNE W TWOJEJ DIECIE