.....WITAM CIĘ RADOŚNIE W WIBRACJACH MIŁOŚCI, SZCZĘŚCIA I OBFITOŚCI.....ĆWICZENIA PRANAYAMICZNE


Ujjaypranayama

Ujjayin jest procesem, w którym płuca w pełni rozszerzają się, a klatka piersiowa nadyma się jak u dumnego zdobywcy. Ten typ pranayamy wietrzy płuca, usuwa flegmę, daje wytrzymałość, koi nerwy i tonizuje cały organizm. Ujjayi bez kumbhaki wykonana w leżącej pozycji jest idealna dla osób cierpiących na nadciśnienie i chorobę wieńcową.

Usiądź w tak wygodnej pozycji jak padmasana, siddhasana lub virasana.
Trzymaj plecy wyprostowane i nieruchome. Zbliż głowę do tułowia. Oprzyj brodę w zagłębieniu między obojczykami powyżej mostka. (Jest to jalandhara-bandha).

Wyprostuj łokcie i oprzyj grzbiety nadgarstków na kolanach. Połącz opuszki palców wskazujących z opuszkami kciuków trzymając pozostałe palce wyprostowane. Pozycja ta lub gest ręki nazywa się jnana-mudra (symbol lub oznaka wiedzy). Wskazujący palec symbolizuje indywidualną duszę, a kciuk duszę wszechświata. Połączenie obydwu symbolizuje wiedzę.

Zamknij oczy i spójrz do wewnątrz. Wykonaj całkowity wydech. Teraz zaczyna się metoda oddychania ujjayi.
Wykonaj powolny, głęboki, równy wdech przez oba nozdrza. Przepływ wchodzącego powietrza jest odczuwany na szczycie podniebienia i wywołuje syczący dźwięk "sa", który powinien być słyszany.
Wypełnij płuca po brzegi. Uważaj, by nie nadymać brzucha w procesie wdechu. Zważaj na to we wszystkich typach pranayamy. Jest to puraka (wdech).
Cały brzuch od kości łonowej do mostka powinien być ściągnięty w stronę kręgosłupa.

Zatrzymaj oddech na sekundę lub dwie. To wewnętrzne zatrzymanie nazywa się antara-kumbhaka. Zastosuj mula-bandhę.
Wydychaj powoli, głęboko i miarowo, aż płuca całkowicie się opróżnią. Gdy zaczynasz wydech, brzuch powinien być nadal zaciśnięty. Po 2 lub 3 s wydechu, powoli i stopniowo rozluźnij przeponę. Podczas wydechu powinno się odczuwać wychodzące powietrze na szczycie podniebienia. Muskając podniebienie, powietrze powinno dać następnym przydechowy dźwięk "ha". 

Wydech nazywa się recaka.

Odczekaj sekundę przed następnym oddechem. Okres oczekiwania nazywa się bahya-kumbhaką.
Proces opisany od punktu 7 do 12 zamyka pojedynczy cykl ujjayi-pranayamy.
Wykonuj cykle przez 5-10 min trzymając przez cały czas zamknięte oczy.

Połóż się na podłodze w savasanie.

Ujjayi-pranayamę można wykonywać bez jalandhara-bandhy nawet podczas spaceru lub leżenia. Jest to jedyna pranayama, którą można ćwiczyć o każdej porze dnia o nocy.

DIETY DLA ZDROWIA - SPRZĘT POMOCNY W TWOJEJ KUCHNI

DIETY dla ZDROWIA

PRODUKTY PRZYDATNE W TWOJEJ DIECIE