.....WITAM CIĘ RADOŚNIE W WIBRACJACH MIŁOŚCI, SZCZĘŚCIA I OBFITOŚCI.....POWITANIE SŁOŃCA


POWITANIE SŁOŃCA - Suryanamaskar

Sanskryckie słowo surya oznacza słońce. Natomiast namaskar, w języku hindi, jest odpowiednikiem dla namaste i oznacza powitanie, pozdrowienie, sławienie.
W tradycji Indii słońce symbolizuje światło duchowe, stan nad świadomości  Atmana czyli duszę rozumianą jako jaźń. Powitanie Słońca to sekwencja dwunastu ćwiczeń połączonych w jeden ciągły ruch, w której poszczególnym pozycjom ciała towarzyszą zsynchronizowane z nimi fazy oddechu.

Ten oparty na jodze układ normalizuje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Powtarzany codziennie uelastycznia i wzmacnia mięśnie oraz wiązadła kręgosłupa, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego i krążenia. Jest doskonałą praktyką do utrzymania dobrego samopoczucia i zachowania właściwego poziomu energii witalnej.

POWITANIE SŁOŃCA W PRAKTYCE

Pozycja pierwsza: stań prosto ze złączonymi stopami, dłonie złóż przed klatką piersiową jak do modlitwy. Oddychaj normalnie.

Pozycja druga: na wdechu unieś ramiona ku górze wychylając się jak najbardziej do tyłu.

Pozycja trzecia: wykonaj skłon w przód robiąc jednocześnie wydech. Jeżeli możesz, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

Pozycja czwarta: robiąc wdech wykonaj przysiad podparty (prawa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; lewa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj się nie dotykać kolanem do ziemi). Głowę unieś ku górze.

Pozycja piąta: w czasie wydechu dostaw prawą stopę do lewej, utrzymuj tułów w linii prostej podpierając się rękami.

Pozycja szósta: wstrzymując oddech opuść ciało w kierunku podłoża, oprzyj się na stopach, kolanach, klatce piersiowej, dłoniach i czole. Pośladki, uda i brzuch unieś ku górze.

Pozycja siódma: podczas wdechu opuść biodra na podłogę. Wspierając się na rękach unieś w górę klatkę piersiową i głowę.

Pozycja ósma: wykonując wydech podnieś biodra i pośladki do góry, prostując przy tym nogi i opierając się na stopach i rękach. Głowę schowaj miedzy ramiona.

Pozycja dziewiąta: podczas wdechu wykonaj przysiad podparty (lewa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; prawa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj się nie dotykać kolanem do ziemi). Głowę unieś ku górze.

Pozycja dziesiąta: na wydechu dostaw lewą stopę do prawej. Prostując obie nogi, wykonaj skłon w przód tak jak w pozycji 3 - jeżeli to możliwe, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

Pozycja jedenasta: przy wdechu unieś ramiona w górę i wychyl się do tyłu powracając tym samym do pozycji 2.

Pozycja dwunasta: robiąc wydech opuść ramiona i powróć do pozycji wyjściowej - dłonie złożone przed klatką piersiową.

DIETY DLA ZDROWIA - SPRZĘT POMOCNY W TWOJEJ KUCHNI

DIETY dla ZDROWIA

PRODUKTY PRZYDATNE W TWOJEJ DIECIE