.....WITAM CIĘ RADOŚNIE W WIBRACJACH MIŁOŚCI, SZCZĘŚCIA I OBFITOŚCI.....► DIETA DALEKIEGO WSCHODU

Dieta Dalekiego Wschodu - bogactwo smaków i aromatów

Dieta Dalekiego Wschodu oferuje znacznie więcej. Filozofia diety orientalnej zakłada zachowanie odpowiednich proporcji między węglowodanami, białkiem a mikroelementami. 

Surowa ryba czyli sushi 

Surowa ryba owszem, ale poza nią i miseczką ryżu z dodatkiem imbiru, azjatycka kuchnia oferuje znacznie więcej. To, co w podejściu do diety mieszkańców Dalekiego Wschodu najlepsze i najbardziej wartościowe to równowaga między dwiema energiami życiowymi – Yin i Yang. W odniesieniu do jedzenia, równowaga dotyczy przede wszystkim zachowanie odpowiednich proporcji między węglowodanami, białkiem a mikroelementami. Właśnie dzięki temu dalekowschodni styl żywienia gwarantuje szczupłą sylwetkę i długie, zdrowe życie. Dzięki ograniczeniu produktów wysokoprzetworzonych do niezbędnego minimum Chińczycy, Japończycy czy Koreańczycy są najlepiej chronionym przed chorobami cywilizacyjnymi narodem świata.

Podstawą diety orientalnej są przyprawy

Smakuj każdy kęs. Dokładne przeżuwaj potrawy i używaj pałeczek zamiast tradycyjnych sztućców. To podstawowe zasady diety orientalnej, która pozwala pozbyć się dwóch-trzech kilogramów w ciągu tygodnia bez ryzyka utraty niezbędnych witamin i mikroelementów. A co ważne, podczas egzotycznego odchudzania nie będziesz odczuwać ani głodu ani bólu głowy czy typowego dla diet odchudzających osłabienia i rozdrażnienia. Nie ma tutaj męczącego liczenia kalorii, czy wystrzegania się alkoholu. Wbrew przeciwnie, kieliszek czerwonego wina dziennie jest zalecany jako jeden z najlepszych środków wspomagających trawienie oraz usprawniających krążenie. Do tego wszelkiego rodzaju kiełki (sojowe, rzodkiewki). 

Najlepsze są oczywiście te wyhodowane we własnej kuchni, ale dla ułatwienia spokojnie możesz korzystać z tych gotowych, ze sklepu. Makaron pszenny zamień czym prędzej na sojowy czy z mąki ryżowej, a mięso na produkty z soi i tofu. Nie bój się chińskich grzybów, oleju sezamowego, sosu sojowego oraz całej masy przypraw. Zwłaszcza chili, curry i imbiru. Ten ostatni rozgrzewa, dodaje energii i przyspiesza spalanie tłuszczu.


Przykładowy jadłospis

Śniadanie: filiżanka herbaty (czarnej, zielonej lub jaśminowej), świeże owoce (dozwolone są wszystkie, bez wyjątku, w dowolnej ilości)

Drugie śniadanie: jabłko lub gruszka, maślanka lub sok bez dodatku cukru

Obiad z produktów białkowych (do wyboru): ryba z jarzynami i imbirem, tofu z bazylią i białą fasolką 

Podwieczorek: rodzynki, suszone owoce, świeże warzywa (np. kalarepka), orzechy, kefir, sok pomidorowy 

Kolacja na bazie węglowodanów – mieszanka warzyw uduszona na oleju sezamowym, podana na makaronie ryżowym


Najważniejsza w diecie jest równowaga między Yang a Yin

Zanim jednak sięgniesz po wszelkiego rodzaju azjatyckie specjały, zachwycisz się kruchością duszonego bambusa i mleczkiem kokosowym w wersji light, pamiętaj, że najważniejsza jest równowaga między pierwiastkiem męskim Yang a żeńskim Yin. Azjaci za dietetyczny pierwiastek Yang uznają wszystkie produkty białkowe, które jako takie powinny być spożywane każdego dnia, ale tylko rano i około południa. Tylko wówczas bowiem zapewniają nam koncentrację i energię, chroniąc przed zbędnymi kilogramami. 

Pod żadnym pozorem nie należy łączyć ich z węglowodanami, którymi zarządza Yin. Węglowodany dozwolone są tylko wieczorem, kiedy mogą dostarczyć zasłużonego relaksu i ukojenia. Ale tak jak dwóch tych grup nie należy mieszać, tak ani jedna ani druga nie mają nic przeciwko dodawania o każdej porze dnia warzyw w różnej postaci, nabiału i przypraw. Wyjątkiem jest sushi. Tutaj ryba „wybacza” ryżowi, a ryż zgodnie wtapia się w liście alg.

DIETY DLA ZDROWIA - SPRZĘT POMOCNY W TWOJEJ KUCHNI

DIETY dla ZDROWIA

PRODUKTY PRZYDATNE W TWOJEJ DIECIE