.....Zostań z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym!.....



► DIETA DIAMONDÓW - ODCHUDZAJĄCA


Dieta niełączenia to już klasyczna dieta odchudzająca, nazywana przez niektórych dietą życia. Dieta Diamondów jest zbilansowana i opiera się o znaczne ilości warzyw i owoców



► Dieta Diamondów została wymyślona przez dwójkę amerykańskich dietetyków triumfy święciła w latach 80-tych i 90-tych. Ciągle zachowuje jednak sporą popularność. Jest też często przeszczepiana na narodowe grunty, w Polsce dokonała tego np. Maja Błaszczyszyn.

Warto pamiętać, że przed zastosowanie tej lub jakiejkolwiek innej diety należy skonsultować się z lekarzem. Rozpoczęcie diety często może stanowić dla organizmu spory szok, a nieumiejętne stosowanie diety może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Lepiej więc zapobiegać, niż leczyć. Ale wracajmy do diety Diamondów:)




Dieta Diamondów - Dieta niełączenia jest prosta - należy jeść przede wszystkim owoce i warzywa oraz nie łączyć ze sobą pewnych produktów. Jej twórca Harvey Diamond, dietetyk z amerykańskiego Instytutu Zdrowia w Austin, sam zmagał się z nadwagą i problemami z trawieniem. Na sobie testował własny program, dzięki któremu schudł kilkanaście kilogramów. Na początku lat 80. dopracował go i opublikował wraz ze swoją żoną Marilyn Harvey. Mimo że dieta zdobyła popularność jako metoda na odchudzanie, tak do końca nią nie jest.  Jej głównym celem jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn, zalegających w przewodzie pokarmowym i nie dopuszczenie do ich odkładania, a efektem ubocznym tego jest redukcja wagi. W ciągu miesiąca możesz zrzucić 6-7 kg.

► Przy stosowaniu diety Diamondów nie potrzebujesz tablicy kalorii ani licznika indeksu glikemicznego. Masz cieszyć się posiłkiem, a nie zamartwiać ilością złych węglowodanów. Jeśli z jakichś powodów złamałaś się i sięgnęłaś po zakazane potrawy, nic się nie stało. Bez szkody dla całego programu, możesz do niego wrócić na drugi dzień. Twój codzienny jadłospis powinien składać się w 60 proc. z węglowodanów, w 30 z białka i tylko w 10 proc. z tłuszczów. W nowej diecie powinny przeważać owoce (oprócz bananów) i warzywa. Są bogate w wodę, która wspomaga oczyszczanie organizmu. Nie zapominaj też o wodzie mineralnej, wypijaj jej ponad 2 litry dziennie.





Dieta Diamondów – zasady

Energia, którą codziennie dostarczamy organizmowi powinna pochodzić w 60% z węglowodanów, w 30% z białek, w 10% z tłuszczy. Posiłki spożywać możemy tylko przez 8 godzin dziennie, pomiędzy 12 a 20. Musimy pamiętać, by podczas nich nie łączyć produktów wysokobiałkowych z węglowodanowymi. Węglowodany możemy jeść na śniadanie i obiad, a na kolację jedynie produkty białkowe. Uwaga! Nie wolno popijać posiłków. Należy także pamiętać o obowiązkowym świeżo wyciśniętym soku owocowym przed śniadaniem np. z pomarańczy, grejpfruta czy mandarynek).


► Dieta Diamondów - Dlaczego owoce?

Ponieważ nie zalegają w żołądku i są bogate w wodę (składają się z niej aż w 85 - 95 proc.), dzięki temu ich wartości odżywcze są szybko przyswajane przez organizm. Wybieraj te dojrzałe i zdrowo wyglądające, najlepiej z upraw ekologicznych.  Pamiętaj, żeby jadać je surowe. Koniecznie same, pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie ani tuż po. Podstawą jest niełączenie skrobi i białka. Dlaczego? Ponieważ żołądek nie jest ich w stanie efektywnie strawić w tym samym czasie.  Zarówno białka, jak i skrobię należy wiązać z warzywami. Trzy główne posiłki (tyle możesz zjeść w ciągu dnia) czyli śniadanie, obiad i kolację należy spożywać od godziny 12 do 20. Po przebudzeniu, do ok. 11.30 możesz jeść tylko surowe owoce albo wypić świeży sok owocowy. W tym czasie organizm najskuteczniej się oczyszcza. Pomiędzy posiłkami możesz pozwolić sobie na przekąskę owoc, warzywa (np. surową marchewkę) albo sok.




Dieta Diamondów – jadłospis

Podczas stosowania diety Diamondów powinniśmy jeść przede wszystkim produkty świeże i nieprzetworzone m.in. owoce (z wyjątkiem bananów), warzywa, ryby czy orzechy. Jeśli chodzi o napoje to wskazana jest niegazowana woda mineralna oraz świeżo wyciśnięte soki owocowe i warzywne.

Możemy śmiało podjadać między posiłkami np. orzechy, dynie, brokuły, kalafiora, marchew, jabłka, brzoskwinie, ananasy, pomarańcze, gruszki, truskawki czy jagody. Musimy jedynie pamiętać, że jeśli chcemy zdjęć melona albo arbuza to właśnie od niego powinniśmy zacząć spożywanie posiłku – kolejność spożywania produktów jest bowiem w diecie Diamondów ważna.

Z jadłospisu diety Diamondów wypadają całkowicie cukier, jasne pieczywo, alkohol, mleko, produkty mleczne, banany, słodycze, chipsy, słodkie napoje, fast food, smażone i tłuste potrawy. Niestety w menu nie ma też mięsa.

Dieta Diamondów – wady i zalety

Jak każda dieta, także dieta Diamondów ma swoich licznych zwolenników i przeciwników. Wielu fanów dieta zyskała koncepcją jedzenia śniadanie po 12 – w dzisiejszych czasach każda minuta snu rano bywa na wagę złota. Przeciwnicy diety Diamondów zauważają, że współczesna dietetyka radzi jednak by śniadania spożywać rano i w dodatku w dużej obfitości. Przeciwnicy diety Diamondów podkreślają także, że jest ona w zasadzie dietą opartą na niedobrze składników odżywczych, co w dłuższej perspektywie musi skutkować problemami dla organizmu np. problemami z pamięcią, koncentracją czy nadciśnieniem. Krytykowane bywa także rozdzielanie produktów białkowych i węglowodanowych, bowiem według nowoczesnej dietetyki powoduje to gorsze przyswajanie białek.