.....Zostań z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym!.....



► DIETA DUKANA - BIAŁKOWA / PROTEINOWA /

CZY DIETA DUKANA TO DIETA CUD ?


Dieta doktora Pierre’a Dukana, zwana też proteinową lub dietą protal, to jeden z lepszych sposobów na zrzucenie wagi. Wymaga ona jednak sporo samodyscypliny i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na przygotowanie potraw z ograniczonego katalogu rzeczy, które można jeść podczas stosowania diety Dukana. Dieta proteinowa trwać może, w zależności od tego ile chcemy schudnąć, dość długo. Dlaczego warto jednak spróbować diety protal? Wyobraź sobie, że ktoś kazałby ci przez cały dzień chodzić z 10 kilogramowym plecakiem. Ciężko, prawda? A dokładnie tak samo traktujesz swój organizm, jeśli masz 10 kg nadwagę. Pora więc pozbyć się plecaka. Do dzieła!

Dieta Dukana podzielona jest na 4 fazy. 

Pierwsza jest intensywna i krótka, kolejne rozciągają się w czasie w zależności od indywidualnych potrzeb. Podczas odchudzania metodą Dukana należy spożywać tylko określoną grupę produktów.


► Dieta Dukana – faza 1  (uderzeniowa, proteinowa)

Jest to najtrudniejszy etap diety Dukana. Wiele osób poddaje się już na tym etapie. Dlaczego jest on taki trudny? W nim radykalnie zmieniamy swoją dietę. Co można jeść? Jedynie ściśle ograniczoną grupę produktów. Należą do nich: mięso (z indyka lub kurczaka, chuda wołowina, konina, podroby, chude wędliny), jaja (raczej białka), ryby (sola, dorsz, łosoś, tuńczyk, makrela, sardynka), owoce morza (ostrygi, kraby, krewetki) oraz jogurty, sery i mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Potrawy możemy przyprawiać np. tymiankiem, cebulą i czosnkiem. Powinniśmy też całkowicie usunąć z diety cukier. Podczas diety powinno się spożywać 1,5 l płynów dziennie.

Faza uderzeniowa trwa od pięciu do dziesięciu dni. Roboczo można przeliczać 1 dzień jako stratę 1 kilograma. Chcesz stracić 10 kg? Faza uderzeniowa powinna więc trwać 10 dni.

 Dieta protal – faza 2 (naprzemienna, równowagi)

W tej fazie powinno być nam już łatwiej. Co drugi dzień możemy bowiem dodawać do naszych posiłków warzywa, oczywiście nie wszystkie. Jeść możemy sałatę, cukinię, ogórki, pomidory, marchew, buraki czy pory. Dla urozmaicenia warto je grillować lub spożywać w postaci sałatki z jogurtem i przyprawami. W żadnym wypadku nie możemy jeść ziemniaków czy warzyw strączkowych.

Faza naprzemienna powinna trwać aż do momentu osiągnięcia przez nas pożądanej wagi.

 Dieta proteinowa – faza 3 (utrwalająca)

W tej fazie powoli wracamy do normalnego odżywiania. Do diety wracają powoli m.in. chleb, ryż, makarony czy ziemniaki. Wybieramy sobie jednak jeden dzień w tygodniu, w którym odżywiamy się tak jak w pierwszej fazie, uderzeniowej. Dwa razy w tygodniu możemy sobie nawet pozwolić na „królewską ucztę„, czyli zjeść dowolny posiłek.

Długość fazy utrwalającej powinna wynikać z równania liczba zrzuconych kilogramów * 10 dni. Zrzuciłeś 5 kg? Powinieneś stosować ją 50 dni.

 Dieta Dukana – faza 4 (definitywnej stabilizacji)

To ostatnia faza diety Dukana, która powinna trwać… do końca życia, oczywiście jeśli chcemy zachować wagę. Zachowujemy zasadę 1 dnia białkowego w tygodniu. W dodatku gdzie to możliwe rezygnujemy z cukru – nie słodzimy napojów, staramy się nie objadać słodyczami itd. Trzymanie się zdroworozsądkowych zasad zdrowego żywienia powinno zabezpieczyć nas przed szybkim przybieraniem na wadze.

Przed stosowaniem diety oczywiście powinno się skonsultować z lekarzem – może się bowiem okazać, że akurat ten rodzaj diety nie jest dla nas wskazany i zamiast polepszyć swoje zdrowie i kondycję wyraźnie sobie zaszkodzimy.
















Dieta Dukana narusza równowagę składników w organizmie


Ludzkie ciało zbudowane jest z węglowodanów, tłuszczów, białek i wody. Wszystkie te składniki odgrywają w organizmie bardzo istotną rolę. Głównym zadaniem węglowodanów i tłuszczów jest dostarczenie organizmowi energii. Bez niej nie jest on w stanie normalnie funkcjonować. Białka zaś stanowią budulec wszystkich tkanek w organizmie. Dzięki nim ciało może się regenerować. Problem w tym, że aby człowiek „działał” prawidłowo, potrzebna jest równowaga między tymi składnikami. Gdy dostarczasz organizmowi tylko białko, ten zostaje odcięty od swojego źródła energii. Zaczyna ją czerpać z zapasów odłożonych w tkance tłuszczowej. Dlatego utrata wagi jest tak szybka.

Dobre strony diety białkowej


Pomimo że dieta Dukana jest na cenzurowanym u większości dietetyków, którzy raczej nie dostrzegają jej zalet, to warto przywołać także jej jaśniejsze strony. Z pewnością zwraca ona uwagę na niezwykle istotną rolę białka w organizmie. Zaleca jedzenie ryb, które są świetnym źródłem kwasów omega-3. Z diety tej można też wziąć wiele dobrego: wyeliminować słodycze, wprowadzić do jadłospisu chude mięso oraz warzywa i owoce (ale w większej ilości, niż zaleca Dukan). Osoby na diecie białkowej mają pić dużo wody. Dukan zaleca też codzienną aktywność fizyczną – ruch ma wpływ na twoją wagę.

Niekorzystny wpływ diety białkowej na nerki i mózg
Ceną, jaką można zapłacić za ekspresowy spadek wagi, jest zdrowie. Tak duża ilość samego białka nie działa korzystnie na organizm.


Pierwszą ofiarą diety mogą paść nerki. Proces trawienia białka wymaga bowiem wydalenia produktów jego przemiany – toksycznych dla organizmu związków azotowych. To duże obciążenie dla nerek, które nie radzą sobie z usunięciem tak znacznej ilości toksyn. Może dojść do schorzeń tego narządu.
– Produkty pochodzenia białkowego mogą stać się onkogenami, czyli czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworów. Istnieje zagrożenie, że stosowanie tej diety przez dłuższy czas wyzwoli raka – ostrzega doc. Kozłowska -Wojciechowska. 

Nie wolno też zapomnieć o najważniejszym narządzie, jakim jest mózg. Do funkcjonowania potrzebuje on glukozy (jest dla niego tak ważna jak tlen), a ta musi być stale do jego dyspozycji. Ale proces zamiany białka na glukozę jest jednym z najbardziej obciążających organizm, dlatego mózg potrzebuje łatwo wydzielanej glukozy pochodzącej z węglowodanów.

Dieta Dukana uboga w witaminy i minerały

Dukan zdaje się zapominać też o niezbędnych dla organizmu składnikach obecnych w warzywach i owocach. – Jedna ich porcja dziennie to za mało! Należy pamiętać, że nawet jeśli uzupełnia się niedobory witamin i minerałów przez suplementację, to także nie jest naturalne – podkreśla doc. Kozłowska-Wojciechowska. Jeśli mimo wszystko myślisz o przejściu na tę dietę, suplementy są koniecznością.


Dieta Dukana to rewelacyjny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, jednak moim zdaniem powinna ona być stosowana pod okiem lekarza, aby nie przyniosła więc szkód niż pożytku. Dieta Dukana może i przynosi efekt w postaci zrzucenia kilogramów, ale może też być niebezpieczna dla zdrowia: obciąża nerki, zakwasza organizm, a zgubione kilogramy mogą szybko wrócić