.....Zostań z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym!.....



► DIETA JABŁKOWA

Dieta jabłkowa uważana za jedną z lepszych diet odchudzających.

Jej tajemnica tkwi w dużej ilości błonnika, który jest odpowiedzialny za spalanie tłuszczów. Dieta jabłkowa polega na zastąpieniu słodyczy jabłkami. Dieta pozwala nie tylko szybko schudnąć, ale też jest smaczna. Dieta jabłkowa występuje w dwóch postaciach: mniej rygorystycznej, w której jabłka stanowią dodatek do posiłków, i bardziej ścisłej, trzydniowej, podczas której konieczne jest jedzenie samych jabłek.

Dieta jabłkowa poprawia przemianę materii i pozwala oczyścić organizm z toksyn. Takie efekty można osiągnąć już po trzech dniach stosowania diety jabłkowej. Jabłka nie są kaloryczne, jednak zawierają spore ilości cukrów prostych, które magazynują się w organizmie w postaci zbędnego tłuszczyku. 


Dieta jabłkowa to nie tylko dieta odchudzająca, lecz także oczyszczająca i poprawiająca ogólny stan zdrowia. Jabłka zawierają bowiem najsilniejsze przeciwutleniacze. Jeden z nich - kwercetyna - uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega podwyższaniu się poziomu cholesterolu. Hamuje więc rozwój miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Działa również antybakteryjnie, antynowotworowo i przeciwwirusowo. Warto wiedzieć, że dwa jabłka zaspokajają jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ponadto jabłka zawierają pierwiastki mineralne, takie jak: potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem.


Zasady diety jabłkowej

Dieta jabłkowa, podobnie jak inne diety oparte na dominacji jednego składnika, niesie za sobą ryzyko niedostarczenia organizmowi odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, a w konsekwencji może doprowadzić do jego wyniszczenia. W związku z tym dietę jabłkową należy stosować nie dłużej niż 5 dni.


Jabłka są owocami, które zawierają dużo witamin i minerałów, dzięki czemu, będąc na diecie, nie narazimy się na ich niedobór. Jabłka oczyszczają nasz organizm. Są doskonałe do odchudzania. Są one również bardzo dobre do redukcji złego cholesterolu oraz doskonałym źródłem antyoksydantów. Jabłka tworzą w żołądku masę żelową, która nie dopuszcza do wchłaniania cukru do organizmu. Jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie diety jabłkowej, musimy pamiętać o kilku zasadach. Każdy dzień diety należy rozpocząć od wypicia szklanki wody zmieszanej z łyżką octu jabłkowego. Takie działanie pozwala przyspieszyć przemianę materii i pomaga usunąć toksyny z organizmu. 


Do tak drastycznej kuracji odchudzającej należy się odpowiednio przygotować, dlatego na kilka dni przed rozpoczęciem diety jabłkowej warto stopniowo ograniczać ilość jedzenia, zwłaszcza słodyczy, alkoholu i kawy.

Codziennie należy wypić co najmniej 2 litry płynów, oczywiście wybór płynu musi się ograniczyć do wody mineralnej lub herbatki ziołowej. Jeśli stosujemy dietę mniej rygorystyczną, musimy codziennie oprócz jabłka wypić jogurt naturalny. Unikamy soli i tłuszczu, potrawy powinny być niskokaloryczne.

Jak wygląda dieta jabłkowa?

Dietę jabłkową stosuje się maksymalnie 3-5 dni. Dłuższe stosowanie diety jest niewskazane ze względu na możliwość wystąpienia osłabienia organizmu, zawrotów głowy lub zasłabnięcia. Trzydniowa dieta jabłkowa służy oczyszczeniu organizmu. Nie dostarcza nam jednak potrzebnych składników odżywczych. Przed przeprowadzeniem diety należy się do niej przygotować przez zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów. Warto też ograniczyć wędlinę, słodycze i kawę. Zamiast nich lepiej zjeść owoce i warzywa.

Dieta jabłkowa - jak jeść jabłka, aby schudnąć?

W procesie odchudzania ważną rolę odgrywają pektyny - rodzaj błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który pęczniejąc, daje poczucie sytości. W jabłkach najwięcej pektyn znajduje się w gniazdach nasiennych, których, niestety, nie jadamy. Ideałem byłoby jeść jabłka starte wraz z gniazdami nasiennymi na plastikowej tarce. W tej postaci zajmują więcej miejsca i działają na większej powierzchni przewodu pokarmowego. Dlatego zaleca się jeść przynajmniej nieobrane i surowe jabłka, ponieważ przetworzone tracą cenny błonnik.

Jabłka są mało kaloryczne: w 100 g znajduje się od 36 do 57 kcal. Należy jednak pamiętać, że jabłka są bogatym źródłem cukrów prostych, dlatego nie zaleca się ich jeść wieczorem. Nie zużyjemy bowiem spożytego cukru, w związku z tym odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Poza tym podniesie się poziom glukozy we krwi, przez co będzie trudniej zasnąć.

Kto nie może stosować diety jabłkowej?

Diety jabłkowej nie powinny stosować osoby cierpiące na zgagę, chorobę wrzodową, dolegliwości dyspeptyczne, zespół jelita drażliwego i inne schorzenia przewodu pokarmowego, w przebiegu których wymagane jest stosowanie diety ubogoresztkowej.


Dieta jabłkowa - efekty

Efektem diety jabłkowej są m.in. oczyszczenie organizmu z toksyn, usprawnienie perystaltyki jelit, zmniejszenie masy ciała i wzmocnienie układu odpornościowego.



► Jak wyglądają trzy dni diety? Oto kilka podpowiedzi:

Dzień pierwszy:

Pierwszego dnia diety możemy jeść tylko jabłka, pod różną postacią. Aby dieta była skuteczna, musimy zjeść nie więcej niż 2 kg jabłek w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest również sok ze świeżych jabłek. Pić można napar z mięty lub rumianku i wodę w dowolnej ilości.


Dzień drugi i trzeci: 

Nadal jemy same jabłka. Nie spożywamy żadnych napojów z wyjątkiem ziółek. Ważne jest, by poza jabłkami, herbatkami i wodą mineralną nie jeść i nie pić nic innego. Po zakończeniu diety należy wprowadzać powoli inne lekkostrawne posiłki, tak żeby nie obciążać układu pokarmowego.


Inna wersja diety jabłkowej 

Ta wersja zawiera więcej kalorii i jest mniej rygorystyczna. Warto pamiętać jednak, że ta wersja diety jabłkowej również nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych, dlatego należy ją stosować np. przez 5 dni. Przedstawia się następująco:

Na śniadanie: jemy jabłko, naleśnika, owsiankę.

Przekąska: twarożek lub jogurt.

Obiad:  składa się z jabłka,
100 g piersi kurczaka,
brokułu gotowanego na parze, 
100 g ryżu.

Kolacja  składa się z grillowanego łososia z jabłkami.
Pamiętać należy, że dieta musi być przerwana, jeżeli czujemy się słabo lub mamy inne dolegliwości. Po skończeniu diety jabłkowej możemy jabłka jeść jako przekąskę lub na kolację.


WAŻNE !!!  Nie jedz zepsutych jabłek. A także nie rób na ich bazie przetworów. Brązowe plamy to trucizna - rakotwórczy alkaloid zwany patuliną. Przenika cały miąższ, więc nie wystarczy wykrojenie zgniłego kawałka. Nasze polskie jabłka bywają nieodpowiednio przechowywane, dlatego wiosną parcieją i gniją. Wtedy warto kupować owoce z importu