.....Zostań z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym!.....



► DIETA JAJECZNA - MONODIETA - ODCHUDZANIE

Dieta jajeczna – sposób na błyskawiczne odchudzanie 



Dieta jajeczna jest dość restrykcyjna, monotonna i niezbyt zdrowa. Jeśli nie lubisz jajek, to o niej zapomnij. Spyta ktoś – to dlaczego o niej piszemy? Bo dieta jajeczna jest bardzo niskokaloryczna i błyskawicznie odchudza.



► Opracowali ją dietetycy z amerykańskiej Kliniki Mayo, która zajmuje się leczeniem otyłości. Dzięki diecie jajecznej możesz schudnąć nawet 5 kg w ciągu kilku dni. Twórcy zalecają jej stosowanie przez dwa tygodnie. Większość lekarzy i dietetyków uważa jednak, że w taki sposób można odżywiać się jedynie przez 3-5 dni. 

Jak każda dieta ekspresowa jest zbyt restrykcyjna i po prostu szkodliwa. Dlatego też bezwzględnie zakazana jest dla osób z wysokim cholesterolem i chorą wątrobą. Po zakończeniu takiej monodiety spodziewaj się też efektu jo-jo.


Właściwości odchudzające jajka


Jajko jest niskokaloryczne (ma ok. 70 kcal) i bogate w pełnowartościowe białko. Dietetycy potwierdzają właściwości odchudzające białka, które tylko niewielką część kalorii zamienia w tłuszcz i na długo zaspokaja apetyt. Jajko jest też bogate w łatwo przyswajalne witaminy A, D, E i K, zawiera m.in. magnez, potas i nienasycone kwasy tłuszczowe.  Na tym jednak kończą się jego zalety. Zdrowe osoby mogą jeść tylko 3-4 jajka tygodniowo. Za dużo w nich cholesterolu, który zawęża tętnice i powoduje choroby krążenia. Za mało też węglowodanów, które dostarczają energii.



Skutki uboczne jajecznej monodiety


Wzrost cholesterolu we krwi, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia zakrzepów. Znikoma ilość węglowodanów może też powodować osłabienie i senność. Poza tym mogą pojawić się wymioty oraz wysypka, spowodowana zbyt dużą ilością białka.

Zasady diety jajecznej

Przez kilka najbliższych dni twój jadłospis będzie składał się głównie z jajek. Mogą one obrzydnąć nawet najwierniejszym fanom. Codziennie musisz zjadać 6 jaj, tylko i wyłącznie ugotowanych na twardo.Pamiętaj, żeby nie gotować ich dłużej niż 10 minut. Po tym czasie białko staje się mniej strawne i traci sporo swoich składników odżywczych. Jajka powinnaś zjeść z jakimś tłuszczem, np. majonezem, olejem, oliwą albo masłem. Dziennie musisz wypijać 3 litry płynów wody, herbatek ziołowych lub owocowych, słabej czarnej herbaty i kawy. Jadłospis możesz wzbogacić owocami i warzywami. Jeśli nie będziesz mogła już patrzeć na jajka, zastąp je piersią z kurczaka na kolację ale tylko ostatniego dnia diety. Powinnaś jeść tylko trzy posiłki w ciągu dnia.



► Przykładowy jadłospis w diecie jajecznej


Śniadanie:
2 jajka na twardo, jeden grejpfrut


Obiad:

2 jajka na twardo, sałatka jarzynowa (np. z marchewki, jabłka i selera albo pomidory z oliwą). 


Kolacja:

2 jajka na twardo, jedno jabłko lub pomarańcza



Dieta jajeczna to prawdziwa torpeda. 

Efekty widać już po kilku dniach. Całość opracowali amerykańscy dietetycy z kliniki Mayo, w ramach planu zwalczania otyłości. Istnieje kilka wersji diety jajecznej, jednak bazę stanowią jaja, które są głównym źródłem białka. Należy je spożywać gotowane na twardo, 3 razy dziennie – na śniadanie, obiad i kolację. Zdaniem dietetyków kurze jajka to skarbnica substancji odżywczych, witamin i minerałów. Są niskokaloryczne (ok. 70 kcal) i zawierają pełnowartościowe białka, które są całkowicie przyswajane przez nasz organizm. Proteiny te przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie – spalanie tłuszczów. Warto też pamiętać, iż jedno żółtko zawiera spore ilości witaminy A, B1, B12, D, ryboflawiny oraz kwasu foliowego.


Węglowodany to podstawa

Dieta oparta wyłącznie na białku i tłuszczach spowodowałaby kłopoty z przemianą materii, zmęczenie i zły nastrój. Dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane węglowodany. Do diety dorzucamy więc warzywa i owoce, które mają dodatkowy wpływ na pobudzenie przemiany materii. Ponadto są niskokaloryczne i stanowią idealne źródło cennego błonnika, który oprócz poprawy perystaltyki jelit, hamuje uczucie głodu.


Ile jajek dziennie ?

W diecie jajecznej zaleca się spożywanie do 6 jaj dziennie, gotowanych na twardo przez nie dłużej niż 10 minut. Cały cykl odchudzania powinien trwać nie krócej niż dwa tygodnie i być restrykcyjnie przestrzegany. Dodatkowo powinniśmy wypijać do 3 litrów wody mineralnej lub zielonej herbaty dziennie, bowiem wspomaga to wypłukiwanie z organizmu toksyn i produktów przemiany materii. Raz na kilka dni wolno nam ugotować rybę lub pierś z kurczaka. Pierwsze efekty widać już po kilku dniach – w zależności od predyspozycji organizmu można zrzucić nawet do pięciu kilogramów. Warto jednak pamiętać, iż powrót po kilku tygodniach stosowania diety jajecznej do normalnego jedzenia, może spowodować efekt jojo.


Wady diety jajecznej

Oprócz niewątpliwej utraty wagi, dieta jajeczna może mieć jednak skutki uboczne. Niektóre z osób stosujących tę dietę, skarżyły się na bóle głowy, omdlenia, poczucie rozbicia czy kłopoty z metabolizmem. Powodem jest zbyt mała ilość kalorii, którą dostarczamy naszemu organizmowi, przez co zmuszony jest on do korzystania z zapasów energii czyli wzmożonego spalania tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy też, że żółtko zawiera sporo cholesterolu, co może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Zanim więc zdecydujemy się na dietę jajeczną, skonsultujmy ją z naszym lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza jeśli mamy kłopoty z układem krążenia.