.....Zostań z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym!.....



► DIETA LEKKOSTRAWNA

Dieta lekkostrawna, zwana też łatwostrawną przeznaczona jest dla osób o delikatnym żołądku, starszych, po przejedzeniu, przy dolegliwościach jelit i żołądka. 


jeśli zastosuje ją osoba zdrowa, jej także pomoże schudnąćW przeciwieństwie do rygorystycznych kuracji odchudzających takich jak dieta 1000 kalorii, dieta norweska, dieta kopenhaska, czy dieta oczyszczająca, dieta lekkostrawna jest rozsądną i zbilansowaną dietą, która pozwoli w długim okresie czasu dotrzeć do odpowiedniej wagi, a następnie ją utrzymać. Oczywiście, zanim przystąpimy do diety łatwostrawnej, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Być może udzieli on nam dodatkowych, wartościowych wskazówek, albo zwróci uwagę na przeciwwskazania w stosowaniu diety lekkostrawnej akurat w naszym wypadku. Nie warto ryzykować utratą zdrowia, lepiej wcześniej skontaktować się ze specjalistą.

Dieta lekkostrawna (łatwostrawna): zasady

Po pierwsze nie szkodzić, tak zdaje się brzmieć główna zasada diety lekkostrawnej. W kuracji chodzi o to, by dostarczać organizmowi wszystko, co jest mu potrzebne do funkcjonowania, w odpowiednim wymiarze kalorycznym, ale nie obciążać układu pokarmowego. Powinniśmy więc spożywać 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu, a ostatni z nich możemy zjeść najpóźniej 2 godziny przed snem. 

Całkowcie zrezygnować musimy ze smażonych, tłustych, ostro przyprawionych dań oraz innych produktów, które długo „zalegają” w żołądku. Wszystkie ciepłe posiłki podczas stosowania diety łatwostrawnej powinny być więc przygotowane poprzez gotowanie, w wodzie lub na parze, lub duszenie czy pieczenie. Warzywa i owoce spożywamy w postaci przetworzonej – pieczone, gotowane lub w formie przecierów czy soków.

Dieta lekkostrawna (łatwostrawna) - co można jeść ?

W diecie lekkostrawnej rekomendowane jest pieczywo pszenne, a odradzane razowe, żytnie, chrupkie i z otrębami. Pod tym względem dieta łatwostrawna jest naprawdę wyjątkowa. Jeśli chodzi o podejście do mięs, dieta lekkostrawna bardziej przypomina inne kuracje odchudzające. Możemy jeść chude wędliny drobiowe, zrezygnować musimy z tłustych, wieprzowych, smalców i pasztetów. 

Tak samo na obiad powinniśmy jeść chude i ugotowane miesa drobiowe i ryby. Jeśli chodzi o sery, to możemy jeść chudy twaróg, ale nie ser żółty. Margarynę i smalec muszą zastąpić oliwa z oliwek, olej słonecznikowy lub rzepakowy. Warzywa, podobnie jak owoce, jemy w formie przetworzonej – najlepiej ugotowane i to w dodatku nie wszystkie. Powinniśmy zrezygnować z cebuli, kapusty, pora, ogórków i kalafiora oraz fasoli. Wśród rekomendowanych owoców diety lekkostrawnej znajdują się banany i pieczone jabłka. 

Zrezygnować musimy z gruszek i śliwek. Jeśli chodzi o „zapychacze” to ziemniaki są dozwolone w postaci piure, a wśród kasz najlepsze są manna i drobna jęczmienna. Do zup, opartych na warzywnych wywarach, możemy dołożyć biały ryż i drobne makarony np. nitki. Oczywiście musimy zapomnieć też o słodkich deserach. Warto także pamiętać, że przygotowując potrawy możemy korzystać z niewielkiej gamy przypraw: majeranku, cukru, soku z cytryny, kopru, rzeżuchy i pietruszki.

Jeśli chodzi o napoje, podczas stosowania diety lekkostrawnej, powinniśmy pić jogurty naturalne, kefiry, maślanki, herbaty owocowe, mleko oraz kawę zbożową. Odstawiamy alkohol, mocną kawę i kolorowe napoje.