.....Zostań z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym!.....



► DIETA ROZDZIELNA

Wykorzystaj odpowiednie łączenie produktów, aby zachować zdrowie.



Dieta rozdzielna dr Haya 


Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać dobre zdrowie , stosuj się do diety rozdzielnej, przestań jeść białka z węglowodanami.


Dieta rozdzielna jest bardzo popularna w USA. Wymyślił ją na początku XX w. dr William Howard Hay. Obserwując swoich pacjentów, odkrył związek między chorobami serca, układu krążenia i zaburzeniami trawiennymi a stosowaną przez nich dietą. Po przestudiowaniu wielu badań na ten temat stworzył własny system odżywiania, dzięki któremu można pozbyć się wielu dolegliwości i odzyskać prawidłową wagę.


Prawidłowe komponowanie produktów spożywczych oszczędza energię zużywaną do trawienia, stąd jego rewelacyjne działanie w zapobieganiu wielu chorób takich jak: alergia, nadciśnienie, miażdżyca, rak, cukrzyca...
Możesz wykorzystać odpowiednie łączenie produktów, aby zachować zdrowie. To nie jest zasada, której musisz niewolniczo, za wszelką cenę zawsze się trzymać i mieć poczucie winy, gdy ją złamiesz.

Gdy białka - mięso, drób, ryby, jajka, produkty mleczne - oraz węglowodany - chleb, ryż, ziemniaki, makaron, kasze są zjadane w tym samym posiłku, co jest codzienną praktyką - na skutek upośledzonego trawienia powstaje nadmierna kwasowość. Aby to zrozumieć konieczne jest przypomnienie prostych informacji z dziedziny chemii.



► Białka rozkładane są w naszym żołądku z udziałem kwasu solnego. Węglowodany wymagają do wstępnego trawienia amylazynę śliny, która rozkłada skrobię na maltozę i dekstrynę, środowiska alkalicznego.
Gdy jemy dużo białka zmieszanego ze skrobią, skuteczność działania soków trawiennych zostaje znacznie upośledzona. Jest za dużo kwasu, aby skrobia została do końca strawiona i niewystarczająca ilość kwasu do strawienia białka. W rezultacie ptialina i kwas solny częściowo się neutralizują. Gdy białko nie jest do końca strawione zaczyna gnić. Nie kompletnie strawione węglowodany - fermentują, a niedotrawiony tłuszcz - jełczeje. Efektem tych reakcji jest zakwaszenie organizmu.

Możemy sobie wyobrazić, co dzieje się w żołądku, kiedy dochodzi do jednoczesnego trawienia białka i skrobi. Kwaśne i zasadowe soki trawienne wydzielane są jednocześnie i szybko się neutralizują, pozostawiając w żołądku słaby, wodnisty roztwór, który nie jest w stanie należycie strawić białka, ani skrobi. Ponieważ w przewodzie pokarmowym obecne są bakterie, dochodzi do rozkładu białka i fermentacji skrobi.

Właśnie rozkład i fermentacja są główną przyczyną wszelkiego rodzaju dolegliwości układu trawiennego  takich jak gazy, zgaga, kurcze żołądka, wzdęcia zaparcia, cuchnący stolec, krwawienie hemoroidów, zapalenie okrężnicy itp. Rezultatem źle dobranych połączeń pokarmowych są inne objawy zaliczane do symptomów alergii, takie jak : wysypka, pokrzywka, bóle głowy, mdłości ich powodem jest przedostanie się toksycznych produktów rozkładu i fermentacji do krwi.




DIETA ROZDZIELNA

Pozwala ona komponować posiłki według własnych upodobań. Nie wymaga rezygnacji z ulubionych produktów, wskazuje jedynie, jak je łączyć bez szkody dla zdrowia. Dieta rozdzielna dzięki swojej różnorodności dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego możesz ją stosować przez całe życie. 

Cała żywność podzielona jest na dwie grupy Białka i Węglowodany. Produkty z obydwu grup są inaczej trawione przez organizm (m.in. wymagają innych enzymów). Dlatego nie należy ich łączyć w trakcie jednego posiłku. Obciąża to bowiem układ trawienny i sprzyja m.in. przybieraniu na wadze. Dr Hay wyróżnia jeszcze jedną grupę: produkty neutralne, które można jeść zarówno z białkami, jak i węglowodanami.

Zasada niełączenia białka i skrobi pozostaje aktualna, chcę jednak zaproponować praktyczne i skuteczne jej zastosowanie. Gdy układasz kombinacje produktów, skoncentruj się na głównych składnikach, nie zawracając sobie głowy odrobiną tartego sera, którym posypałeś danie Podstawową sprawą jest unikanie fanatyzmu w stosowaniu zasad. Możesz zjeść niedużą ilość jogurtu lub sera z ryżem, możesz dodać kilka kawałeczków kurczaka do makaronu, lub ryby do ziemniaków - jeśli tylko te ilości są nieznaczne, a warzywa dominują.

W krajach azjatyckich: Indiach, Chinach, Japonii ilości białka zwierzęcego dodawanego do dań są niewielkie - dominują natomiast węglowodany i warzywa. W naszej kuchni odwrotnie, dominuje mięso, drób lub ryby, do tego duża ilość ziemniaków, chleba, kasz, makaronu, niewielka ilość gotowanej jarzyny i jeszcze mniejsza porcja surówki - czasem potraktowana jako przybranie, które większość osób pozostawia nietknięte na talerzu. Jeśli jesteś mięsożerny i nie możesz się bez niego obejść, najkorzystniej dla Ciebie będzie zjeść mięso w towarzystwie warzyw i sałatek.


► Dieta rozdzielna dr Haya - zasady diety niełączenia produktów

Dieta rozdzielna dr Haya to dieta, która może być stosowana przez każdego, także przez osoby, które nie muszą pozbyć się zbędnych kilogramów. Stosując się do zasad diety rozdzielnej nie musisz rezygnować z ulubionych produktów - wystarczy, że odpowiednio je do siebie dopasujesz. 

Podstawowa zasada diety dr Haya to niełączenie białek i węglowodanów w jednym posiłku. Według doktora, produkty białkowe i węglowodanowe są trawione przez inne enzymy. Połączenie ich w trakcie jednego posiłku, niepotrzebnie obciąża układ trawienny i sprzyja m.in. nadwadze. Ponadto w diecie dr Haya wyróżnia się jeszcze grupę produktów neutralnych, które można łączyć zarówno z białkami, jak i węglowodanami.





TRZY GRUPY PRODUKTÓW:

Jeśli chcesz stosować dietę rozdzielną, musisz wiedzieć, w których pokarmach dominują białka, w których węglowodany, a które są neutralne.


► BIAŁKA


 - mięsa gotowane i pieczone (nie surowe) takie jak: wołowina, cielęcina, jagnięcina, drób i dziczyzna
- wędliny, np.: metka, wątrobianka, kabanosy, szynka gotowana i kiełbasa drobiowa
- gotowane ryby i owoce morza, np.: dorsz, łosoś, okoń, halibut, makrela, tuńczyk, pstrąg i flądra, małże, krewetki, raki, homary
- wyroby sojowe, np.: sos sojowy, tofu, pasztet sojowy
- jajka
- mleko, biały ser, jogurt i żółte sery, np. parmezan, edamski, ementaler czy tylżycki, serki topione
- napoje, takie jak: herbaty owocowe, wytrawne wino, soki owocowe
- pomidory gotowane i z puszki
- owoce jagodowe oprócz czarnych jagód (czyli truskawki, maliny i jeżyny)
- niedojrzałe kwaśne jabłka, gruszki, twarde ananasy
- owoce pestkowe, np.: morele, brzoskwinie, wiśnie
- winogrona
- owoce cytrusowe, np.: pomarańcze i grejpfruty
- owoce egzotyczne (oprócz bananów, świeżych fig i daktyli);


WĘGLOWODANY

- zboża, np.: pszenica, żyto, ryż
- pieczywo, makaron i kasze
- ziemniaki
- kruche i słodkie jabłka, banany, daktyle, figi, gruszki, papaje, suszone owoce
- warzywa zawierające skrobię: karczochy, ziemniaki, dynia, kabaczek, słodka kukurydza
- miód, syrop klonowy, naturalne syropy owocowe

- mąka ziemniaczana;




PRODUKTY NEUTRALNE



- tłuszcze, np.: oleje, oliwa z oliwek, masło
- maślanka, kwaśna śmietana, twarożek, maślanka, kwaśne mleko i kefir,     chuda śmietana
- serki kremowe o dużej zawartości tłuszczu, jak mascarpone, mają tak niewiele tłuszczu, że zaliczamy je do grupy neutralnej
- warzywa, takie jak: brokuły, kalafior, buraki, brukselka, kiszona kapusta, seler, szpinak, pomidor, marchewka, cebula, cykoria, świeża kukurydza, szparagi, kalarepa, pory, cukinia, cykoria, sałata, rzodkiwe, rzeżucha, dojrzałe pomodory
- grzyby
- kiełki i zarodki
- zioła i przyprawy
- orzechy i nasiona
- bulion warzywny
- herbaty ziołowe
- żółtko.



Z CZEGO NALEŻY ZREZYGNOWAĆ ?

cukru,
fast foodów,
białego pieczywa (chleb, bułki, naleśniki, tortille z białej mąki)
wędlin, szynek., kaszanek, salcesonów,
czerwonego mięsa,
słodkich napojów gazowanych,
alkoholu każdego,
mocnej kawy i herbaty.


Aby schudnąć i zyskać energię, unikaj mieszania białka ze skrobią. Jedz białko z sałatą i warzywami nisko skrobiowymi na obiad i produkty skrobiowe z warzywami i/lub surówką na kolację. Pamiętaj, że Ty tu rządzisz, i że dni, gdy przestrzegasz zasad, to dni, kiedy gubisz dodatkowe kilogramy, gromadzisz energię i czujesz się wspaniale !



Jak jeść desery ?

Czy można jeść desery w diecie rozdzielnej ?  kiedy to należy robić, aby sobie jak najmniej zaszkodzić. Większość deserów - ciasta, ciastka, budynie - zawiera skrobię i cukier Dlatego desery powinny być jedzone wyłącznie z posiłkami zawierającymi skrobię i warzywa. Nigdy nie po obiedzie. Deser można łączyć z posiłkiem wegetariańskim lub  warzywnym.

Na kolację możesz zjeść na przykład gorącą warzywną zupę z razowym chlebem, a na deser pół godziny po zupie kawałek szarlotki lub ciasta z owocami.

Jak jeść owoce ?

Owoce są jednymi z najlepszych nośników enzymów. Po pierwsze, owoce łączą się doskonale z surowymi warzywami. Sałatka owocowa może zawierać awokado i może jej towarzyszyć sałatka warzywna z nietłustym (na przykład jogurtowym) sosem. Szczególnie w okresie upałów, posiłki owocowo-warzywne są bardzo wartościowe. Po drugie, niektóre owoce przyspieszają i ułatwiają trawienie białka, a inne skrobi.

Te owoce pomagają trawić białko:

jabłka, morele, czarne jagody, grejpfruty, kiwi, cytryny, nektarynki, pomarańcze, papaja, brzoskwinie, gruszki, ananas, kwaśne śliwki, jeżyny, truskawki


Te owoce pomagają trawić skrobię:

banany, daktyle, świeże i suszone figi, słodkie winogrona, mango, papaja, słodkie gruszki, słodkie śliwki, rodzynki.



Przykładem użycia owoców będzie kurczak lub indyk udekorowany plastrami ananasa, kiwi i pomarańczy podany z sałatą z sosem cytrynowym. Inną kombinacją, którą mogę polecić jest sałatka ze świeżych owoców z jogurtem lub deser z owoców i serów. Zauważ, że soczyste, kwaśniejsze owoce współpracują dobrze z białkiem, a słodkie, bardziej mączyste ze skrobią.

Do porcji mięsa doskonała może być zielona sałata z dodatkiem plasterków truskawek, pomarańczy lub jeżyn zamiast pomidorów. Na deser, po mięsnym posiłku , możesz zjeść miseczkę truskawek udekorowanych jogurtem.

Doskonałym śniadaniem mogą być płatki zbożowe z otrębami, plasterkami banana, rodzynkami i mlekiem sojowym lub płatki owsiane z gruszką.

Ryż z rodzynkami na kolację to też dobra kombinacja. Możesz spróbować tost z razowego chleba z masłem orzechowym, plasterkami banana i kiełkami.


Jak jeść warzywa ?

Warzywa są neutralne i pasują do wszystkiego. Sok z marchwi pasuje do płatków, tarta marchewka też. Czym więcej enzymów tym lepiej. W wymienionych przykładach nie tylko zwiększasz strawność posiłków,  lecz wzbogacasz kompozycje smakowe o niecodzienne zestawy, zmniejszając monotonię codziennego jedzenia.


Jeśli mieszasz owoce z innymi produktami, jedz razem lub natychmiast po, aby trafiły do górnej części żołądka, gdzie zachodzi wstępne trawienie. Enzymy zawarte w owocach ułatwią wtedy trawienie białka lub skrobi. Jeśli odczekasz godzinę lub dwie i wtedy zjesz owoce, ryzykujesz niestrawność. 

Owoce jedzone między posiłkami przeszkadzają kwaśnym sokom trawiennym w dolnej części żołądka. Należy zatem odczekać około 4 godzin po obiedzie i 2-2,5 godzin po kolacji zanim zjesz porcję owoców. A jeśli okazjonalnie zjesz posiłek mieszany - mięso i skrobię -owoce zjedz dopiero po 8 godzinach.


Gdy zaczniesz już stosować prawidłowe komponowanie posiłków i czuć się w związku z tym coraz lepiej, kieruj się własnym zdrowym rozsądkiem i tym jak się czujesz po posiłku prawidłowo zestawionym, a jak po nieprawidłowo. Nie ma lepszego dowodu niż stan zdrowia i samopoczucie. 

Doktor Hay stworzył swoją dietę rozdzielną z myślą o pokonaniu poważnej choroby nerek. Ale mogą ją stosować właściwie wszyscy. Jest polecana zwłaszcza osobom z nadwagą, chorobami serca i układu krążenia, nadciśnieniem oraz nadkwasotą żołądka. Pomaga również łagodzić migreny, dolegliwości okresu przekwitania, a także napięcie nerwowe. Dieta służy również doskonale tym, którzy lubią jeść często, ale lekko. Masz więc gwarancję, że w trakcie jej stosowania nie będziesz głodna.


Aby dieta była skuteczna ?


1. Przygotuj swój organizm.  Nim przestawisz się na dietę rozdzielną, zaplanuj dzień przejściowy. Pobudzisz przemianę materii i oczyścisz organizm. Tego dnia pij dużo płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub herbat ziołowych. Jedz w dowolnych ilościach sezonowe warzywa (surowe, gotowane lub duszone) albo owoce (oprócz bananów, świeżych fig i daktyli).

2. Nie spiesz się. Podczas posiłków przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Dzięki temu pożywienie zostanie szybciej strawione, a do mózgu zdąży dotrzeć sygnał o tym, że jesteś najedzona. To też ważny element diety rozdzielnej.

3. Jedz regularnie. Nie opuszczaj żadnego posiłku. Powodem nadwagi często są zbyt długie przerwy w jedzeniu, co powoduje napady wilczego głodu.

4. Dużo pij. Co najmniej 1,5–2 litry płynów dziennie. Najlepiej, żeby to była niegazowana woda mineralna lub źródlana.

5. Zachowaj umiar w jedzeniu. Ogranicz bardzo słone i bardzo słodkie potrawy. Jeśli masz ochotę na słodycze, zjedz trochę musli.


► Plusy diety rozdzielnej:


+ Oczyszczanie. Dieta rozdzielna pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, dlatego poleca się ją zwłaszcza palaczom i osobom pijącym dużo kawy.
+ Zastrzyk energii. Jadłospis gwarantuje dużo dobre samopoczucie.
+ "Podkręcenie" metabolizmu. Dieta przyspiesza przemianę materii.
+ Dobroczynny wpływ na żołądek. Dzięki diecie rozdzielnej pozbędziesz się zgagi i nadkwasoty żołądka.
+ Rozsądek. Chudnięcie nie jest gwałtowne i nie wiąże się z utratą mięśni.


 PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS


► Śniadanie

Możesz wybrać posiłek węglowodanowy, białkowy lub owocowy.

- węglowodanowy: to kromka chleba razowego z plasterkiem sera camembert lub płatki owsiane z kefirem i orzechami

- białkowy: to może być jajko sadzone lub gotowane na miękko, pomidor, rzodkiewka, szczypiorek

- owocowy: to owoce sezonowe w dowolnej ilości

► Obiad:

Musi być węglowodanowy lub białkowy:

- węglowodanowy: to porcja dowolnych warzyw i 50 g ryżu, kaszy, makaronu lub ziemniaków

- białkowy: 100 g ryby lub mięsa z warzywami lub surówkami

► Podwieczorek:

banan lub łyżka płatków owsianych z jogurtem albo kromka chrupkiego pieczywa z miodem

► Kolacja:

Wyłącznie posiłek węglowodanowy. Skomponowany z dobrych węglowodanów. NIE białkowy i NIE owocowy !

- węglowodanowy: to kromka chleba razowego lub wieloziarnistego z pomidorerm lub papryką, lub to porcja dowolnych warzyw z kaszą, ryżem, makaronem.




WAŻNE WSKAZÓWKI W DIECIE ROZDZIELNEJ



1. Na dietę rozdzielną przestawiaj się stopniowo, obserwuj swoje reakcje i nie zmuszaj się do niczego.

2. Codziennie rano na czczo wypijaj szklankę wody. Nie pij jednak w trakcie posiłków.

3. Od święta możesz pozwolić sobie na szklankę piwa (do posiłku węglowodanowego) lub wina (do dania białkowego).

4. Ogranicz jedzenie mięsa do 2–3 porcji tygodniowo.

5.Unikaj białej mąki, cukru i słodzików, suszonych roślin strączkowych, czarnej kawy, herbaty, kakao, mocnego alkoholu i gotowych dań.

6. Owoce jedz tylko rano i do południa. Jeśli będziesz miał na nie apetyt po obiedzie, zjedz banana.

7. Jeśli zjadasz w ciągu dnia mało warzyw, mało owoców, pomyśl o dostarczeniu błonnika do organizmu.

Błonnik w produkcie zwiększa masę kałową, przyspiesza pasaż treści jelitowej, stymuluje wzrost pożytecznych bakterii. 


POTRADY


Rano - na pusty żołądek - wypij ok. 300 ml - duża filiżanka ciepłej wody, bez żadnych dodatków, lub ze świeżym sokiem z cytryny.

Po 15 min możesz zażyć suplementy lub witaminy, jeśli zażywasz.  

Następnie śniadanie, jedną z trzech wersji (węglowodanowe, białkowe, owocowe) w okresie zimowym najkorzystniej jest, aby było ciepłe.

Obiad również ciepły w godz. 13-15 - optymalnie

Kolacja - najlżejszy i najmniejszy objętościowo posiłek - dobre węglowodany, warzywa do 19, a najpóźniej do 20-tej, ważne aby ostatni posiłek był jedzony 2 godziny przed spaniem.